Tvrz Skutina - Dělostřelecká tvrz Skutina

Česky English Deutch

Tvrz Skutina

Tvrz Skutina byla projektována v prostoru kóty Skutina u obce Sedloňov v Orlických horách a bylo naplánováno šest objektů (N-S 48, 49, 50, 51, 52, 52a). Konkrétně se jednalo o dva tvrzové pěchotní sruby (N-S 48 a N-S 49), dále pak objekt s dělostřeleckou věží s dvojicí 10cm houfnic (N-S 50) a objekt s minometem (N-S 51). Nejmohutnějším objektem měl být dělostřelecký srub se třemi houfnicemi ráže 10mm vz. 38 (N-S 52). Přístup do celé tvrze měl být zajištěn přes vchodový objekt N-S 52a, tady je také začátek projektovaných podzemních chodeb a prostor zázemí, které měly spojovat všechny uvedené objekty hluboko v podzemí. Hlavní galerie byla vyprojektována v délce 1350 metrů. Většinou podzemních chodeb měla vést úzkorozchodná dráha pro vozíky na přepravu materiálu a munice, pod pěchotními sruby měla být pak nahrazena vozíky s gumovými koly. Plánovaná bojová osádka měla mít 464 mužů z jednotky V. praporu hraničářského pluku 18, posílené ještě rotou pěchoty.

Povrch tvrze měl být chráněn souvislými protitankovými překážkami a každý z objektů pak ještě zvlášť i protipěchotními překážkami.

Z tvrze byly vybetonovány pouze zmíněné dva pěchotní sruby a zbytek tvrze včetně podzemí zůstal v září 1938 v různém stavu prací. Práce na tvrzi byly definitivně zastaveny 30. září 1938.

 

Stavbu tvrze Skutina po výběrovém řízení realizovala stavební firma Dr. Karel Skorkovský z Prahy. Všechny objekty tvrze byly projektovány ve IV. nejvyšší odolnosti. Samotná stavba byla zahájena 14. prosince 1937 a základní zadávací částka na stavbu celé tvrze byla 31 843 990,40 Kč. Další miliónové částky by pak byly potřeba na pancířové prvky a vnitřní vybavení tvrze. Do konce září 1938 bylo prostavěno cca 10 miliónů Kč.